TOP 3 MALES OVERALL
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1858 Walter Brian 50 08:55.37 00:50.66 34:35.88 31.44 20:13.95 01:05:07.32
1857 Roy Chris 47 07:34.39 00:48.73 34:48.56 41.39 23:28.51 01:07:21.60
1835 Stein Michael 39 09:09.76 00:47.61 36:08.10 45.07 22:42.90 01:09:33.46
Top 3 FEMALE Overall
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1894 Carson Rachel 25 09:17.60 01:15.52 40:18.40 37.07 23:11.71 01:14:40.31
1873 Weidner Leslie 21 09:15.50 33.61 41:35.27 43.40 23:32.49 01:15:40.30
1909 Fleming Jennifer 21 10:19.94 01:22.88 43:47.79 23.46 21:15.05 01:17:09.15
TOP 3 MALE MASTERS
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1861 Togo Matthew 48 09:50.99 00:55.44 39:03.79 00:55.44 23:34.10 01:14:19.78
1867 Goldstein Aaron 50 09:57.41 01:00.59 38:01.92 01:18.90 25:05.51 01:15:24.35
1845 Mersiowsky Scott 51 12:29.96 01:39.27 39:25.37 00:37.18 22:04.54 01:16:16.34
Top 3 FEMALE Masters
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1987 Buss Janet 53 09:30.86 01:13.57 41:48.40 01:16.34 27:26.28 01:21:15.45
1874 Langlinais Sarah 42 12:07.61 49.13 42:56.16 02:32.03 24:45.69 01:23:10.65
1872 Martin Rebecca 40 08:31.61 01:23.34 45:22.48 41.90 28:12.44 01:24:11.79
Male 15 & Under
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1828 Rockwell Lewis 14 07:17.53 01:35.14 47:01.08 00:27.00 25:29.98 01:21:50.75
1824 Zolovick Nicholas 14 07:18.41 01:27.62 53:54.43 05:26.46 30:05.08 01:38:12.02
Female 15 & under
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1917 Ridlehuber Margaret Anne 13 09:39.04 52.86 40:57.54 39.10 25:38.49 01:17:47.06
1916 Banas Anna 13 08:17.35 1:21.84 48:14.94 40.42 31:45.71 01:30:20.29
1913 Reilly Abby 15 08:13.73 1:17.32 49:04.49 35.48 27:14.13 01:26:25.16
Male 16-19
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1825 Zolovick Ryan 17 07:14.52 01:20.53 44:04.26 00:16.42 23:50.63 01:16:46.38
Male 20-24
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1820 Wilkening Eric 24 13:18.79 01:49.29 36:47.09 00:36.00 24:24.90 01:16:56.09
1818 Coyne Michael 23 12:59.51 00:48.59 41:56.24 00:38.15 34:47.30 01:31:09.81
1832 Manning Parker 22 11:08.11 01:48.00 54:35.83 01:10.57 27:07.87 01:35:50.40
1836 Maddox George 24 14:49.54 03:09.40 49:59.62 03:36.27 25:07.04 01:36:41.88
Female 20-24
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1884 Klumpp Tessa 24 12:16.01 01:51.18 45:37.26 35.73 24:04.18 01:24:24.37
1885 Poos Kathryn 22 10:28.97 01:18.73 49:35.71 33.49 27:02.38 01:28:59.30
1899 Amoruso Danielle 24 10:27.13 01:33.25 51:24.78 59.00 28:35.66 01:32:59.84
1888 Cave Alex 23 09:25.03 01:46.20 55:16.99 01:00.92 34:51.34 01:42:20.51
1915 Bunke Amanda 23 13:07.20 01:38.70 52:25.90 01:02.22 35:29.28 01:43:43.32
1887 Earley Mary Sage 23 12:10.75 04:00.43 53:52.36 01:53.55 31:55.82 01:43:52.91
1914 Markley Lee Ellen 22 14:56.58 01:57.51 56:27.52 00:38.03 35:28.82 01:49:28.48
1901 Anderson Rachel 20 13:32.30 03:08.45 58:29.16 01:03.85 34:18.00 01:50:31.77
   
Male 25-29
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1822 Linde Dietrich 28 11:07.40 01:27.70 41:20.92 00:53.80 20:05.94 01:14:55.78
1808 Wooden Nathaniel 28 10:42.43 01:41.93 42:41.06 00:53.14 20:19.77 01:16:18.34
1810 Klumpp Matthew 29 11:13.07 01:34.30 44:19.38 00:31.72 25:35.46 01:23:13.95
1833 Jayne Rick 28 11:19.09 01:42.11 45:38.56 01:46.23 27:17.95 01:27:43.95
1837 Loftus Stephen 28 14:54.84 03:11.31 01:01:33.85 01:05.05 33:23.67 01:54:08.73
1814 Etzel Brian 28 13:39.94 02:05.48 59:16.95 01:10.38 46:59.58 02:03:12.35
Female 25-29
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1893 Morneault Abbie 28 14:18.51 04:56.36 50:27.50 00:54.77 32:21.25 01:42:58.42
1886 Whittier Anika 26 12:24.06 02:45.56 54:30.53 01:14.48 32:32.39 01:43:27.04
1897 Kennedy Elizabeth 26 12:19.76 00:59.28 51:12.36 01:48.56 42:27.18 01:48:47.17
Male 30-34
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1819 Bauman Andy 33 08:19.05 01:18.13 39:56.82 00:46.71 26:10.36 01:16:31.09
1829 Williams Patrick 31 11:02.37 00:43.69 39:58.98 00:55.82 24:56.39 01:17:37.26
1804 Blount Josh 34 11:34.78 01:12.84 43:19.95 01:01.32 25:08.60 01:22:17.51
1809 Kreger Lee 34 09:25.21 01:28.18 46:12.63 00:36.82 27:30.84 01:25:13.70
1806 Bauman Mark 32 09:26.09 01:37.18 44:46.45 00:47.79 28:47.27 01:25:24.79
1821 Novak Joseph 34 11:17.36 01:35.04 49:36.03 01:03.07 24:31.25 01:28:02.77
1831 Price Ben 33 12:40.17 01:46.91 49:43.42 01:18.05 27:47.96 01:33:16.54
1815 Etzel Gregory 34 15:57.41 03:03.10 01:05:56.10 01:06.53 44:21.07 02:10:24.23
Female 30-34
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1881 Lawrence Kacy 31 12:53.32 03:36.29 59:48.80 01:00.07 40:21.25 01:57:39.75
1889 Robbins Rebecca 32 13:28.02 02:02.04 43:34.44 00:41.45 28:01.31 01:27:47.27
1875 Cook Beth 32 11:51.61 03:01.23 53:18.65 01:36.02 31:28.02 01:41:15.55
1891 Gervasio Jennifer 32 14:23.13 02:27.41 58:16.84 01:34.73 43:58.40 02:00:40.53
1877 Newman Anne 32 12:51.28 03:41.62 01:10:16.48 03:08.29 32:51.26 02:02:48.95
1902 Jordan Jen 33 10:57.13 01:13.32 43:01.78 00:25.58 25:31.18 01:21:09.01
1882 Smelser Lisa 34 12:54.32 03:37.51 59:46.43 01:01.97 40:20.76 01:57:41.00
Male 35-39
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1812 Bowden Zeb 38 10:47.55 01:16.01 40:24.19 00:50.65 22:38.26 01:15:56.68
1802 Fenton Wes 37 11:12.29 01:35.91 40:20.18 00:56.79 25:04.81 01:19:10.00
1826 Nixon David 39 14:03.52 01:35.39 41:50.43 00:45.01 28:03.58 01:26:17.95
1816 Mccrory Michael 39 11:41.42 02:34.25 50:36.32 00:37.45 25:32.69 01:31:02.15
1803 Pierce Jarred 36 13:29.27 03:07.20 48:43.06 01:18.82 30:13.32 01:36:51.70
1807 Pata Simon 38 17:47.24 01:42.08 54:14.75 00:41.99 29:12.87 01:43:38.94
1823 Mayhugh Jon 37 11:32.85 01:32.53 54:19.80 00:30.40 37:07.83 01:45:03.42
Female 35-39
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1870 Kalies Sara 36 12:03.12 02:26.12 41:16.54 01:38.40 29:04.58 01:26:28.78
1898 Norman Emily 39 12:59.06 01:24.24 48:05.59 01:28.58 28:41.90 01:32:39.40
1890 Weaver Elizabeth 36 12:09.78 02:00.27 48:35.32 01:10.03 30:36.97 01:34:32.39
1912 Garrett Denise 37 15:51.56 02:22.44 43:28.85 00:43.61 32:55.04 01:35:21.51
1907 Wright Heather 37 15:13.05 03:13.30 03:37.84 00:25.62 33:32.34 01:56:02.18
1976 Blake Carolyn 35 13:50.29 01:43.17 04:32.12 03:55.67 35:38.07 01:59:39.32
   
Male 40-44
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1865 Langlinais Brandon 44 10:40.86 01:29.56 41:14.01 00:57.81 25:25.88 01:19:48.15
1988 Schmierer Ty 41 10:56.19 01:03.15 42:05.74 01:21.48 24:23.94 01:19:50.51
1856 Forrest Jamie 40 11:13.10 01:33.49 43:32.74 01:20.71 26:29.68 01:24:09.73
1849 Rockwell John 43 08:32.33 01:29.71 45:57.72 00:58.48 31:56.87 01:28:55.13
Female 40-44
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1911 Riddleberger Candy 40 11:13.66 03:24.74 55:13.89 01:28.32 34:15.90 01:45:36.53
1906 Faison Jennifer 42 12:48.37 03:23.83 57:05.03 00:53.85 36:00.84 01:50:11.95
   
Male 45-49
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1855 Kauffman Richard 48 10:22.40 01:06.86 40:10.76 00:45.95 25:44.77 01:18:10.75
1860 Jennelle Kin 45 12:04.64 02:00.73 46:13.51 03:53.96 25:40.28 01:29:53.14
1864 Hosack Zachary 46 09:02.05 01:55.26 45:01.00 01:48.78 32:51.40 01:30:38.51
1853 Ballowe Stacey 48 10:17.92 02:00.55 48:10.37 01:32.26 33:45.26 01:35:46.37
1842 Jones Thomas 45 13:37.79 03:26.47 47:58.47 02:00.72 28:49.25 01:35:52.71
1843 Bushey Rosaire 49 16:21.69 03:01.70 39:30.10 03:47.59 44:26.08 01:47:07.17
1852 Greene Jason 45 17:01.32 04:15.20 52:52.33 01:06.72 34:49.09 01:50:04.68
Female 45-49
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1904 Leroith Tanya 45 11:08.20 00:56.20 44:41.62 00:58.77 28:12.63 01:25:57.44
1918 Winter Carmel 49 14:42.31 01:21.34 47:49.91 00:53.91 35:21.94 01:40:09.42
1878 Cummings Joyce 45 12:28.88 02:54.52 57:24.46 00:54.15 31:31.73 01:45:13.75
1910 Jackson Aran 48 16:41.18 03:44.46 54:45.63 01:27.70 34:56.00 01:51:34.98
   
Male 50-54
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1868 Van Noy Rick 51 10:48.23 01:25.46 40:47.81 01:10.49 26:00.57 01:20:12.58
1839 Weidner Chuck 53 12:43.82 01:50.75 45:12.12 00:26.45 33:58.98 01:34:12.13
Female 50-54
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1908 Greene Andrea 51 16:16.68 05:28.21 52:54.75 00:33.68 34:01.61 01:49:14.94
1879 Lundberg Lisa 51 15:07.23 02:36.35 56:59.35 01:28.87 39:44.81 01:55:56.63
   
Male 55-59
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1841 Dalsey Michael 55 09:20.36 00:59.54 42:09.39 00:46.59 24:08.36 01:17:24.26
1851 Felix Kendal 55 12:22.29 01:14.17 43:43.08 01:15.05 28:11.93 01:26:46.53
1859 Gillespie Darryl J 55 13:24.75 01:07.36 44:41.67 01:35.09 31:27.56 01:32:16.46
1862 Linkous David 59 14:12.94 01:52.95 41:44.98 02:44.57 34:40.72 01:35:16.18
1838 Mann James 56 14:21.19 01:52.74 46:34.97 01:51.26 30:42.62 01:35:22.80
1854 Bass Robert 58 14:52.23 02:47.36 43:21.67 02:47.50 31:34.48 01:35:23.26
1863 Hanks Carl 58 11:50.86 03:18.53 52:50.79 01:55.52 41:05.59 01:51:01.31
1846 Lambert Phillip 59 19:01.46 03:02.58 59:54.78 00:50.91 37:19.91 02:00:09.66
Male 60-64
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1869 Ryan David 63 10:16.70 01:58.20 39:35.63 00:54.16 24:35.53 01:17:20.24
1848 Santopietro Geroge 61 11:43.38 02:04.62 44:12.80 01:16.57 27:43.66 01:27:01.04
1850 Gates Marvin 60 14:26.26 02:50.35 44:40.07 01:51.43 27:13.20 01:31:01.33
1960 Reinhard James 60 12:14.00 01:59.46 47:21.33 01:26.56 34:07.88 01:37:09.25
1866 Iten Peter 61 15:19.21 02:52.46 53:23.04 00:39.13 36:46.19 01:49:00.05
Female 60-64
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1892 Ferris Nancy 61 14:04.61 02:04.78 48:24.85 01:37.45 39:19.87 01:45:31.58
1883 Sellers Kathryn 61 12:52.80 03:23.62 56:01.81 05:01.75 40:18.81 01:57:38.79
1895 Andrew Sandra 62 14:14.89 03:51.42 01:00:06.59 02:43.48 37:21.94 01:58:18.34
Male 70-74
Bib # Last Name First Name Age Swim T1 Bike T2 Run Total Time
1844 Bozeman Steve 71 16:26.53 02:12.45 49:10.49 01:16.96 41:19.67 01:50:26.12